ÚPRAVA VODY

Naša firma Vám ponúka aj úpravu vody na základe výsledkov rozboru vody.

Zmäkčenie - úprava tvrdosti vody

Ak si želáte len zmäkčovať vodu, tak Vám odporúčame navštíviť našu webstránku www.zmakcovacvody.sk, kde nájdete viac možností, ako riešiť tvrdú vodu - fyzickou alebo chemickou úpravou.

Chemickou úpravou sa dá vodu zmäkčiť až úplne, to znamená, že zmäkčovacie zariadenia fungujúce na princípe iónovej výmeny z vody vyberú všetky ióny vápnika a horčíka a nahradia ich iónmi sodíka. Tieto zariadenia potrebujú pravidelnú regeneráciu. Zariadenia sú riadené riadiacou hlavou, ktoré úplne automaticky riadia celý proces regenerácie, dohľad nevyžadujú, len hladinu soli  treba sledovať a doplňovať do kabinetu, ktoré je nevyhnutné k regenerácií. Zmäkčovacie zariadenia v našej ponuke nájdete tu.

Ďalej ponúkame technológiu aj fyzickou úpravou tvrdosti. Tento prístroj je založený na fyzikálnych princípoch a slúži proti tvorbe vodného kameňa, teda nezmäkčuje vodu. Chemickým rozborom vody (tvrdosti) teda nemožno určiť účinnosť prístroja, len fyzickým porovnaním prítomnosti vodného kameňa pred a po inštalácii. O týchto prístrojoch sa môžete dočítať viac tu.

Na základe podobného princípu funguje aj jedna ďalšia technológia, ktorá z vody nevyberie ani vápnik, ani horčík, len štruktúru vody mení tak, aby sa vodný kameň nemohla usadzovať po úprave. Táto technológia nepridá k vode sodík ani iné chemické látky. Jednoducho zachová vápnik a horčík vo vode a takto upravená voda bude tou najzdravšou možnou minerálnou vodou. Obidve minerálne látky (vápnik a horčík) sú najdôležitejšou látkou k fungovaniu nervového systému a svalov. Tieto látky sú nevyhnutné k životu všetkých živočíchov na zemi. O tejto technológie sa môžete dozvedieť viac tu.

Mikrobiológia - eliminácia baktérií

Nie len v prípade podzemných vôd, ale bohužiaľ občas aj vo vode z verejného vodovodu pribúdajú baktérie, ktoré nie len z hľadiska zdravia, ale aj kvôli predpisom sa musia riešiť, napríklad v prípade rozboru vody ku kolaudácii, ktorý vyžaduje zdravotný úrad. V tom prípade Vám vieme odporučiť k eliminácii baktérií UV lampu, ktora efektívne zneškodní baktérie vo vode. 

Sme priamym obchodným partnerom a dovozcom produktov kanadskej spoločnosti VIQUA, ktorá patrí do skupiny Trojan Technologies Group, ktorá je predným svetovým dodávateľom UV systémov pre dezinfekciu vody bez použitia chémie. S viac ako štyridsaťročnou skúsenosťou v oblasti domácej úpravy vody je dnes značka VIQUA právom spojovaná s výraznými úspechmi svojich produktov pre odstránenie baktérií a teší sa stále vyššej popularity nielen medzi majiteľmi vlastných zdrojov vody. Partner spoločnosti VIQUA musí byť garantom vysokých firemných štandardov a to ako v predpredajnej, tak i v popredajnej starostlivosti smerom k svojim zákazníkom a obchodným partnerom.

Či už si vyberiete UV systém na batériu, alebo centrálnu UV lampu na celý dom, môžete si byť istý, že zariadenie na úpravu vody spoločnosti VIQUA účinne dezinfikuje vodu proti mikrobiologickému znečisteniu a poskytne Vám i Vašej rodine bezpečne ošetrenú pitnú vodu bez nežiadúcich mikroorganizmov. Viac o UV lámp sa môžete dočítať na našom e-shope www.viqua.sk

Dusičnany a sírany

Dusičnany sú bežne sa vyskytujúce chemické zlúčeniny, ktoré sa tvoria v zemi počas toho ako sa zlučuje dusík s kyslíkom. Malé množstvá dusičnanov sú neškodné, avšak veľké množstvá môžu zamoriť spodné vody a tým spôsobiť vážne dopady na životné prostredie i život človeka. Technológie odstraňovania dusičnanov zahŕňajú: iónovú výmenu, reverznú osmózu, destiláciu a elektrodialízu.

Najčastejšie používaný postup je využívanie iónovej výmeny, rovnakej technológie ako je používaná pri zmäkčovačoch vody. Pri tomto systéme úpravy vody sú dusičnany zamenené za chloridy a odpad vo forme dusičnanov je vypláchnutý do zbernej nádoby alebo odpadu. Obdobne ako pri zmäkčovačoch vody, je soľ pridávaná do solnej nádoby, a dusičnanová živica je automaticky regenerovaná slanou vodou. Prístroje na odstránenie dusičnanov nájdete tu.

Železo a mangán

Železo, ktoré je vo vode rozpustené ako železnaté ióny, nevidíme. Začneme si ho všímať až po styku so vzduchom, kedy začne reagovať a vzniká nerozpustný a povlaky tvoriaci hydroxid železitý.

Aj pomerne malé koncentrácie železa môžu spôsobiť problémy ako napr. zvýšený počet kolónií baktérií, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach vody. Takáto voda sa neodporúča ani na úžitkové účely, môže zafarbiť sanitu.

Vysoký obsah železa sa prejavuje hrdzavými a červenkastými povlakmi. Často dochádza k zanášaniu armatúr a ich nutnej výmene.

Železo pôsobí ťažkosti najčastejšie tomu, kto používa ako zdroj pitnej vody vlastnú vrt či studňu.

Mangán
Tam kde je železo, často sa vyskytuje aj mangán. Do vody sa dostane rovnako ako železo, teda z hornín, ktoré sú obsiahnuté v pôde, cez ktorú voda preteká. Typický prejav mangánu vo vode sú mastné škrvrny na povrchu, čierna voda alebo čierne usadeniny.

Tieto dve ukazovatele sa ľahko dá vyfiltrovať napríklad s multimédiou Ecomix, ktorá okrem železa a mangánu efektívne filtruje aj amonné ióny, CHSK-Mn a zároveň aj tvrdosť vody 5 v 1. O týchto zariadeniach sa môžete dozvedieť viac na našej stránke  www.ecomix.sk, alebo tu.

Mnohé ďalšie riešenia máme aj na rôzne ďalšie nedokonalosti vody, ako filtrácia zákalu, alebo arzénu. Okrem toho predávame potrubné filtre, filtračné vložky rôznej veľkosti a pórovitosti, reverzné osmózy do domácností a takisto aj do priemyslu (www.rosystem.cz). komponenty k zariadeniam. Robíme aj servisy týchto zariadení, vrátane prípadnej potreby výmeny filtračných, alebo zmäkčovacích hmôt. Náš sortiment výrobkov nájdete na stránke www.danum.sk. Ak ste nenašli v našej ponuke čo ste hľadali, neváhajte sa na nás obrátiť s Vašou požiadavkou v sekcii kontakty.

Váš Danum, s.r.o.

danum_logo